ČLÁNKY, AKTUALITY

S Janem Mečlem (nejen) o liberecké politice

Pane doktore, co vlastně teď děláte?

O prázdninách letos trávím hodně času v nemocnici. Chtěl jsem, aby si moji kolegové mohli vybrat po 2 letech Covidu zaslouženou dovolenou. Svým povoláním žiju, nabíjí mě a odpoledne jsem šťastný na své zahrádce. Léto bylo letos v Čechách krásné, stihl jsem ukázat poprvé vnoučkovi Ještěd, byl z toho nadšený.

Volby 2021 jsme nezvládli, sociální demokracii čeká těžké období

Na hodnocení parlamentních voleb v roce 2021 jsem si nechal trošku delší čas. Sociální demokracie propadla pod 5 % a stala mimoparlamentní politickou stranou. Jde o naši nejtěžší porážku v polistopadovém období. Logicky se ve straně vzedmula vlna kritických názorů na chyby, které k prohře vedly, slabou útěchou je názor politologů, že v parlamentu chybí tradiční levice a to je pro zemi špatně.

Zdravotnictví před volbami v roce 2021

Je nezpochybnitelným faktem, že české zdravotnictví v boji s pandemií obstálo. Cena byla vysoká, mnoho lidí zemřelo, tisíce zdravotníků si sáhlo až na dno svých fyzických a psychických sil. Lidé si ale mohou být jistí, že když jde o zdraví a život, vždy se u nás najde někdo, kdo se postará a pomůže.

Kdo zůstane na levici po volbách?

V říjnu 2021 proběhnou volby do Poslanecké sněmovny. Kampaň se rychle rozbíhá i v době nejistoty, jak bude pokračovat pandemie covidu-19. Mezinárodní situace se pomalu také zhoršuje. Favorité voleb jsou již dnes jasní. Předpokládám, že se po volbách účelové koalice rozvolní a strany budou jednat jako samostatné subjekty.